Na rok 2024 budou investoři rozhodně vzpomínat v dobrém. Vždyť prakticky všechno skončilo v zelených číslech! V loňském vyhodnocení cílů jsem psal, že se akciovým trhům dařilo fantasticky, přesto však ještě nedosáhly vrcholů z roku 2021. Díky výrazným nárůstům v letošním roce však všechny rekordy padly.
Tradiční index Dow Jones neměl takový růst jako ostatní americké indexy, ale i tak doručil slušný růst (+13%). A také od listopadu zde došlo k výrazné změně, protože dřívějšího giganta Intel (INTC) nahradil za společnost Nvidia (NVDA).
Jak je vidět z grafu u indexu S&P růst v posledním roce byl opravdu velký, až to nabízí otázku, jestli zase nedojde ke korekci. Možná ano, možná ne. Tím se opravdu nemá cenu zaobírat, pamatuji si, když jsem se na grafy indexů díval zejména na začátcích své investiční cesty a vždy vypadaly podobně.
![](https://static.wixstatic.com/media/46c13a_e724798da1fd48aaad7aab15cc21c8a8~mv2.png/v1/fill/w_879,h_489,al_c,q_90,enc_auto/46c13a_e724798da1fd48aaad7aab15cc21c8a8~mv2.png)
V roce 2016 jsem si říkal, že je trh už dost nahoře, ale pak přišel rok 2017 s růstem indexu S&P o 19,4%. Mimochodem výkonnosti trhu „pomohlo“ na konci roku 2016 zvolení Donalda Trumpa. Rok 2018 pak přinesl pokles -6% a následovaly další 3 silné roky.
Ať se stane v tomto roce cokoliv, poučení z posledních let je jasné. Hlavně je třeba nepanikařit, nechat investice a dividendy dál pracovat. Ostatně graf níže ukazuje, že od světové války a hospodářské krize v 30.letech zažil index S&P jen dvakrát pokles ve dvou a více letech za sebou. Bylo to období ukončení Brettonwoodského systému a kolapsu tzv. Smithsoniánské dohody, který vedl k inflaci, recesi i znehodnocení dolaru. Hned roce 1975 však trh vzrostl o 32%.
![](https://static.wixstatic.com/media/46c13a_980867754a0b4640acb3955a8cd252c1~mv2.png/v1/fill/w_945,h_555,al_c,q_90,enc_auto/46c13a_980867754a0b4640acb3955a8cd252c1~mv2.png)
Poslední tříletý pokles pak nastal na začátku nového milénia v letech 2000-2002, kdy praskla internetová bublina. Krize v roce 2008 bývá z ekonomického pohledu nazývána tou nejhorší od dob Velké hospodářské krize, akciový trh však klesal „pouze“ v roce 2008, byť to bylo o závratných 38%!
Po letošním roce to vypadá, že se inflaci postupně daří krotit a úrokové sazby klesají, což se akciovému trhu pochopitelně líbí. Možná je optimismus až příliš velký nebo může stát jakákoliv jiná událost a přijde pokles, ale pokud se opravdu nestane nic zásadního, obvykle nebývá pokles trhu dlouhodobý.
S tím, jestli se stane nebo nestane něco zásadního raději budu opatrný. I přes všechny události posledních let mě totiž některé věci nepřestávají překvapovat. Například bych nečekal, že v tak vyspělé zemi jako Jižní Korea bude v roce 2024 stanné právo…
Dost však o výkonnosti trhů nebo politice, nastal čas vyhodnotit vlastní cíle a ty záměrně nemám vázané na růst nebo pokles portfolia, ale na věci, které opravdu dokážu ovlivnit jako růst pasivního příjmu nebo poznávání nových společností.
V loňském roce jsem měl 3 cíle, které jsem detailně popsal v tomto blog postu.
1) Budoucí dividendový příjem: $7500
Aktuální stav: $7698
Každý rok je na plnění tohoto cíle hezčí pohled 😊 Letos jsem byl opatrný a dal jsem si za cíl růst okolo $1000, abych se čím dál méně mohl soustředil na velikost dividendového výnosu a nakupoval čím dál více akcie s větším potenciálem růstu dividend. Tato strategie se mi dlouhodobě vyplácí, protože i letos jsem zažil skvělé růsty dividendy jako Munich Re (MUV.DE) +29%, Broadcom (AVGO) +11%, AFLAC (AFL) +16%, Williams-Sonoma (WSM) +29% a mnohé další…
Právě tyto růsty dividend mi pomáhají plnit cíle ještě rychleji aniž bych musel investovat další kapitál. A přesně takto by to mělo fungovat, nesleduji totiž jen pasivní příjem, ale rostoucí pasivní příjem. A každý rok čekám, že mi růst dividend bude přinášet více.
Tento rok ten tak budu blížit k hranici $9000, ale cíle si budu ještě promýšlet a zveřejním v dalším blog postu.
2) Počet analýz pro členy webu: 320 + aktualizace analýz
Aktuální stav: 320
V letošním roce jsem přidal do databáze 17 nových společností jako L´Oréal (OR.PA), American Water Works (AWK), Ipsos (IPS.PA) nebo společnosti, které nově začaly vyplácet dividedy: Meta Platforms (META) nebo Alphabet (GOOG).
Databáze je již velká a většinu času trávím na jejím udržování a aktualizací. Měsíčně to bývá okolo 30-60 analýz, na které se dívám. Jsou společnosti, kde se snažím aktualizovat každý kvartál či půlrok, u některých je to nepravidelné. Jako vždy platí, že cokoliv budete chtít aktualizovat nebo přidat, dejte vědět.
3) Investice navíc do top společností s rostoucí dividendou
Tento cíl jsem si určil, abych se při nakupování společností neomezoval i při nižších dividendových výnosech a byl tak schopen investovat i do velmi kvalitních společnostní s nízkým výnosem. V užším výběru jsem měl 4 společnosti: Costco (COST), Microsoft (MSFT), LVMH Louis Vuitton (MC.PA) a Visa (V). V rozšířeném seznamu pak byly ještě další.
Nakonec jsem investoval téměř $3000 do společností LVMH Louis Vuitton (MC.PA), American Water Works (AWK), Alphabet (GOOG) a L´Oréal (OR.PA). Právě tyto čtyři společnosti mi přišly během roku velmi dobře naceněné a Google také začal vyplácet dividendy, a proto jsem si jej vybral.
Mám z toho opravdu radost, protože i tyto investice posouvají mé portfolio správným směrem a dodávají mu větší potenciál růstu dividend. Určitě v tom budu nadále pokračovat, jen si budu muset revidovat seznam pro příští rok. Mezi širšími kandidáty byla například společnost Nike (NKE), která má bezpochyby velmi silnou značkou, ale tento rok se jí opravdu nepovedl. Nabízela by právě možnost začít nakupovat akcie této společnosti, ale pro mě osobně se mění trochu i celá investiční teze. Zejména proto, že si uvědomuji, že jde o značku v módním průmysl a v tomto oboru neexistuje značka, která by dlouhodobě byla schopná zvyšovat své dividendy. Dříve či později i ty nejsilnější společnosti v tomto oboru se dostaly do problémů, což ve mě vyvolává otazníky nakolik je tento segment stabilní.
Plnění cílů rozhodně nebylo jednoduché a jako vždy to stálo hodně času, práce a peněz na investování, ale při zpětném pohledu mě to opravdu těší.
A co takhle se podívat trochu do minulosti…
Když jsem začal psát Sněhovou kouli a na začátku roku 2022 jsem vyhodnocoval své první veřejné cíle, byl můj budoucí příjem z dividend $3712. O tři roky později se mi povedlo tento příjem více než zdvojnásobit. Opět se tak ukazuje to, že investování je opravdu dlouhodobá záležitost a čím déle člověk investuje, tím má větší předpoklad úspěchu.
Hodně zdraví a disciplíny v roce 2025!
Commenti