Tento blog post je takové zamyšlení nad tím, co teď vychází články/videa. Zároveň nejde o kritiku nebo radu ohledně jakéhokoliv investičního stylu – ten si každý musí zvolit sám. To, co teď nejčastěji vidím jsou témata typu „Jak investovat v roce 2022“, „top 5 akcií pro rok 2022“ a podobně. Snad se nikdo neurazí, ale tohle je hlavně nadpis na zvýšení prokliků stránky "clickbait" 😊
Určitě v novém roce nebude nouze o mnoho příběhů od krocení inflace přes covid až po expanzivní plány Ruska…
Investor ale přeci nemá investiční horizont jeden rok. Loni jsme si užili jízdu, kdy například S&P index rostl o 27%, předloni o 16% a to v době naprosté nejistoty okolo koronaviru, spirále lockdownů a zadlužování…doba je prostě nejistá, takže trendy a proroctví se nemusí naplnit a ten, a jak řekl Warren Buffett. Tyto odhady říkají víc o dané osobě než o budoucnosti 😊
„Forecasts may tell you a great deal about the forecaster, but they tell you nothing about the future.“
Vlastně všechny tyhle články a videa by se daly shrnout do následující věty:
Investor má dlouhodobý horizont a jeho strategie by měla být připravena na jakoukoliv situaci na trhu. Nic jako investování na jeden rok neexistuje, můžeme tomu říkat trading nebo spekulace.
Investor musí být připraven na roky, kdy jsou jeho volby populární, tak i na těžší časy.
Jediným případem, kdy by měl investor uvažovat o změně strategie je, pokud mu dlouhodobě nevyhovuje, nefunguje nebo podstupuje příliš velké riziko.
Pokud investujete do indexových ETF – co na tom měnit?
Pokud investujete do kvalitních růstových nebo dividendových společností – co na tom měnit?
V obou případech je velká pravděpodobnost, že to dlouhodobě poroste. Kdo se nechce starat volí ETF. Kdo má rád rostoucí pasivní příjem volí rostoucí dividendy a no existuje i mnoho velmi kvalitních růstových společností.
Samozřejmě pokud vidíte prosto, jak strategii vylepšit, chcete jinak diverzifikovat nebo investujete do rizikových společností a třeba se i daří, ale špatně se Vám spí z toho stresu, jak hlídáte na mobilu ceny a už toho máte dost, to je jiná situace…to si musí každý vyhodnotit sám.
Stejně jako případ, kdy investor koupil společnost ve ztrátě s velmi složitým byznysem, který málokdo chápe a je ve ztrátě a každý den se modlí u displaye mobilu, aby to rostlo (napadá mě třeba Snowflake nebo Palantir)…třeba je to čas na změnu a třeba zase ne a přikupuje dále…
Investování vypadá na první pohled složitě, ale ono je to hlavně o disciplíně. Žádná strategie nefunguje bez disciplíny.
Určitě to láká investovat do populárních trendů – metaverse, vodík, čistá energie, umělá inteligence apod., ale investor počítat, že se výsledky projeví až za dlouhé roky, a proto asi v roce 2023 nebude měnit strategii podle článku „Jak investovat v roce 2023“ 😊
A pokud už do toho jdete, nezapomeňte na tento citát od Warrena Buffetta (opět nechám v originále).
„Never test the depth of river with both feet“
Ztráty ale můžou přijít. Příkladem je popularita růstových společností bez zisku slibující převratné novinky Vlajkovou lodí tohoto boomu byl v roce 2020 fond ARK se svým inovačním ETF zvaným ARKK obsahující společnosti „telekomunikační“ společnosti jako Teladoc, Zoom nebo kryptosměrnárnu Coinbase. Tento fond padl téměř 50% od svého vrcholu a současná skepse moc jistoty nepřidává.
Pokud však má investor strategii investovat do inovací a nevadí mu držet i ztrátové společnosti, tak musí počítat s podobnými riziky a pád by ho přeci neměl odradit. Musí si uvědomit, že s ním ve vlaku jede mnoho spekulantů, kteří chtějí rychlé peníze, a tak není divu, že pokud vlak zpomalí, začnou spekulanti hledat rychlejší vlak…
Pozor tedy na to, že články/videa „kam investovat v roce xy“ usilují o váš klik nebo like a přitom mohou tříštit pozornost a dlouhodobou strategii.
Já pro rok 2022 neměním nic. I tak mám cíle docela ambiciózní – více zde. Třeba bude tento rok dividendové investování populárnější 😊
Strategie sněhové koule jede dál a ať se stane cokoliv, můžu se těšit na růst pasivního příjmu.
Ať máte jakoukoliv strategii přeji hlavně ať se daří!
Comments