top of page

$20 000 a roste to rychleji

Je to již 10 měsíců, co jsem slavil poslední jubileum, kdy můj dividendový příjem od začátku investování přesáhl $15000. Tehdy jsem psal, že se nemůžu dočkat až oslavím $20000 a konečně je to tady!


Za těch 10 měsíců se toho stalo opravdu hodně, ale při pohledu na portfolio a veškerou práci mám opravdu radost, jak cesta dividend dál pokračuje. Dokonce velké společnosti jako vlastník Facebooku a Instagramu, Meta Platforms (META), nebo Google (GOOGL) začaly vyplácet dividendy!


Díky pravidelným investicím a také růstu dividend mnoha společností je růst dividend ještě rychlejší, a to mi dává ještě větší flexibilitu a svobodu v rozhodování. V případě nouze totiž můžu snížit pravidelnou částku, co si posílám na investování a investovat jinam. Například do nemovitostí, svého vzdělání nebo prostě si dopřát lepší dovolenou – ano to samozřejmě není investice, ale možnosti krásně přibývají.

Na své strategii však nehodlám nic měnit.


Trvalo mi skoro 2 roky než jsem dosáhl svou první tisícovku v dividendách, dnes mi to trvá 2-3 měsíce a v březnu 2024 jsem dosáhl rekordu, $657 za měsíc. Nejdříve jsem slavil každou tisícovku, ale teď již slavím každých $5000 a i zde je vidět zrychlení:

·         $5000 (březen 2021) = 57 měsíců

·         $10000 (červenec 2022) = 16 měsíců

·         $15000 (červenec 2023) = 12 měsíců

·         $20000 (květen 2024) = 10 měsíců

 


Pohled po měsících vypadá také velmi dobře, růst v procentech sice postupně zpomaluje, ale absolutní částky jsou čím dál větší.

 

 

A velmi dobře vypadá i pohledu na portfolio. Mimochodem pokles v březnu 2020 z tohoto grafu nevypadá nijak dramaticky, i když v tuto jsem si opravdu nebyl jistý, zda mnohé akcie nakupovat. Pamatuji si, jak jsem se díval na McDonald´s (MCD) a říkal jsem si, že dividendy sice vypadají dobře, ale jak to chtějí ufinancovat, když mají zavřené restaurace a tehdy nikdo nevěděl, jak dlouho to potrvá…


*Hodnota portfolia, zdroj: dividend.watch


Při zpětném pohledu vypadá vše krásně, ale mnohá rozhodnutí nebyla v daných chvílích jednoduchá. MCD jsem sice tehdy (bohužel) nekoupil, ale rozhodl jsem se pro jiné investice, které vyšly podobně dobře.


Krátkodobě se situace může rychle měnit, některé společnosti se mohou dostat do problémům nebo naopak letět k výšinám. Když jsem v roce 2021 začal nakupovat společnost Broacom (AVGO) okolo $430, nikdy bych nevěřil, že dnes bude stát přes $1300. Je klidně možné, že to půjde na $1500 nebo třeba pod $1000. Těžko říct. Ovšem dividenda od této společnosti mi za 3 roky vzrostla o 45%!

A to jsou věci, které mi dělají radost, prakticky každý měsíc dostanu zprávu, že některá z mých společností mi zaplatí více. No není to paráda! 😊


Stačí trochu (nebo tedy spíš trochu více) vytrvalosti a disciplíny a výsledky se brzy dostaví.


Pokud jste se dočetli a až sem a zajímá vás více o investování do rostoucích dividendových společností, můžete si přečíst další posty na blogu. Případně mi napište email nebo se podívejte na sociální sítě.


A pokud vás zajímá ještě více, mám zde i placenou sekci, kde je pravidelný newsletter, více než 300 analýz a také detail mého portfolia.


Přeji hodně disciplíny při investování!

Comments


bottom of page