top of page

Rozdělení Johnson & Johnson

Specializace a zaměření je něco, o čem slyšíme poslední roky stále častěji. Velké konglomeráty zjišťují, že jim chybí potřebná rychlost, a tak se rozdělují. V letošním roce proběhlo hned několik zajímavých rozdělení společností.


Dividendové investory možná nejvíce zaujalo rozdělení AT&T, které jsem blíže popisoval ZDE.


Minulý týden byl v tomto směru unikátní. Byly zde hned 3 velká oznámení o rozdělení společností – GE, Toshiba a Johnson & Johnson. Posledně jmenovaná společnost je také velmi oblíbenou mezi dividendovými investory a já sám akcie mnoho let vlastním. V tomto blog postu se na toto rozdělení a co budu dělat.


J&J - Dividendový král

Johnson & Johnson je dividendový král s neuvěřitelnou sérií růstu dividend, která činí 59 let. Je to největší zdravotnická společnost na světe, která má o 72% vyšší tržní kapitalizaci (a více než 3x vyšší obrat) než nejbližší konkurent Eli Lily.


Mimo velikosti je také J&J unikátní tím, že má (nebo spíše měla) hned 3 různé segmenty:


  • Farmaceutický - zabývá se vývojem léků na předpis v oblastech jako imunologie, infekční nemoci, onkologie a další


  • Lékařské přístroje - poskytuje chirurgické, ortopedické a elektrofyziologické výrobky a produkty péče o zrak, jako jsou jednorázové kontaktní čočky


  • Spotřebitelský - nabízí výrobky pro péči o děti, ústní vodu Listerine, hygienické vložky a tampony (Stayfree, o.b.) nebo volně prodejné léky (např. Zyrtec)


Většina společností se zaměřuje pouze na jeden z těchto segmentů.


Při pohledu na dlouhodobý vývoj obratu je jasně vidět, že růst J&J táhne segment farmacie. Segment lékařských přístrojů výrazně ovlivnila pandemie a odkládání zákroků. V roce 2021 je ale zpátky a zatím roste +23%.


Vývoj obratu jednotlivých divizí J&JSpotřebitelský segment je dlouhodobě stabilní. Pro společnost však byl právě tento segment v posledních letech problémový kvůli nálezu azbestu v dětském pudru. Soudní výlohy se vyšplhaly již na miliardy dolarů a J&J dokonce chystá zajímavý krok, jak tyto soudní výlohy vyčlenit ze společnosti.


Chce totiž oddělit tyto soudní výlohy do samostatné firmy, která by následně měla vyhlásit bankrot. Jestli se tohle povede, bude to zajímavý precedens pro to, jak řešit dluhy 😊


Tato informace je stará již několik týdnů. Nové rozdělení společnosti, které oznámila v pátek, je ale mnohem důležitější než účetní triky.


Nové rozdělení


13.11. bylo oznámeno oddělení spotřebitelského segmentu do samostatné společnosti. Johnson & Johnson tak bude mít jen 2 segmenty (Farmaceutický a Lékařské přístroje) a bude nadále největší zdravotnickou firmu.


Rozdělení obratu bude vypadat následovně:

  • $77 miliard (84%) zůstane stále jako J&J

  • $15 miliard (16%) bude vyčleněno do nové společnostiJméno nové společnosti nebylo oznámeno, každopádně půjde o lídra v mnoha segmentech spotřebních léčiv. K oddělení má dojít během příštích 18-24 měsíců.


Klíčové je, že podle tiskové zprávy i konferenčního hovoru by to nemělo mít dopad na dividendy, které si obě společnosti rozdělí.


Oficiálním důvodem je lepší zaměření managementu a alokace investic. Nová spotřebitelská divize vyžaduje jiný přístup a zaměření i vzhledem ke změnám na trhu a novým trendům jako eCommerce.


Neoficiálně je však právě spotřebitelský segment problémovým kvůli tisícům žalob Také se tomuto segmentu nedaří růst, jak již bylo popsáno výše.


Je třeba říct, že se v tomto oboru nejedná o nic nového. Zdravotnický segment je plný akvizic a spin-offů (rozdělení). Aktuálně například GSK, kterou mám v databázi, také pracuje na oddělení spotřebitelského segmentu.


Toto rozdělení také trochu připomíná plány společnosti Abbott v roce 2013, kdy rozdělila segmenty lékařských přístrojů (Abbott) a farmacie (Abbvie). Možná toto bude další krok pro J&J, ale firma zatím další možné rozdělení popřela.


Abbvie, které bylo v roce 2013 považováno za „problémovou“ divizi, přineslo navýšení dividend o 250% od roku 2013. Kdyby měla podobnou výkonnost i spotřebitelská divize J&J asi by se nikdo nezlobil 😊


Co budu dělat


V první řadě je třeba si uvědomit, že nic moc zásadního se neděje. Obě společnosti budou lídry ve svém oboru. Dividendy by také měly zůstat a ani na trhu neproběhla zásadní změna cen akcií Johnson & Johnson.


Nová společnost to vzhledem k soudním sporům a chybějícímu růst bude mít určitě těžší. Bude zajímavé, podle jakého klíče bude rozdělena dividenda -> již stávající JNJ by totiž dokázalo celou dividendu pokrýt.


Výše zmíněný příklad Abbvie, ale ukazuje, že oddělení byznysu může dávat smysl. Navíc existují různé scénáře, že by novou společnost mohl někdo koupit, např. Procter & Gamble.


Jak už to tak běžně dělám při podobných transakcích, nebudu dělat nic a počkám až bude více informací. Spotřebitelský segment má velmi silné značky a je stabilní, takže pokud by se managementu podařilo vyřešit soudní spory a nastartovat růst (obratu, zisku a hlavně dividend 😊), může mít nová společnost dobrou výkonnost.


Celá analýza J&J včetně férové ceny a je pak aktualizována v databázi.


Buduji dividendové portfolio, baví mě dělat analýzy společností, kterých mám již přes 200 a také posílám pravidelný newsletter. Ukázku zdarma si můžete nechat poslat ZDE.

Comments


bottom of page