top of page

Investor & lockdown

Rok se s rokem sešel a v březnu opět začínají velká opatření, které nás nutí být doma. Jak už to tak bývá, dopad toho být doma je pro každého jiný. Někdo má mnohem více času, jiný (zejména když má děti) má času naopak výrazně méně. Když před rokem vypukla pandemie, akciový trh šel prudce dolů, zároveň ale postupně přilákal nové investory/tradery, kteří měli více času a často i peněz, aby se mohli akciím věnovat více. Popularitě se těšily aplikace bez poplatků jako Robinhood, který by podle názvu měl bohatým brát a chudým dávat. Realita je taková, že bohaté udělal ještě bohatšími (protože měli už investováno dříve a jen těžili z růstu cen) a co bude s „chudými“ se ještě ukáže. Každopádně odmění hlavně ty, co dokáží vydržet. To je pro mnohé těžké, když přeci máte obchody bez poplatku.


Být doma je prostě velká škola psychologie pro všechny a pro investory to platí dvojnásob. Pojďme se podívat na 3 rychlé pohledy, na co si dát pozor během lockdownu.


Vzdělání vs informace


Pokud má člověk více času a ještě má volné finance, určitě ho to vybízí dívat se více na trh, kam investovat, promýšlet různé varianty a shánět další informace pro svá rozhodnutí. Při tom všem je důležité si uvědomit, že žádné rozhodnutí není bez rizika a nikdy nemáte k dispozici všechny informace pro dané rozhodnutí. Často dokonce platí paralýza analýzy neboli čím víc informací máte, tím je těžší se rozhodnout.


V tomto případě je daleko lepší investovat do osobního rozvoje jako naučit se nové dovednosti, např. jak společnost analyzovat, najít si weby nebo diskusní fóra pro rychlý zdroj informací a celkově si vybudovat rychlejší rozhodovací proces. Bude se to hodit v budoucnu, pokud bude času méně.


Tip: I když máte více času věnujte ho osobnímu rozvoji a přemýšlejte, jak se rozhodnout a kde rychleji získávat informace.


Sledování trhu vs analýzy společností


Jeden z nejhorších zlozvyků dlouhodobého investora je příliš časté sledování svého portfolia. Do jisté míry je to naprosto zbytečná činnost, která připomíná hru s nulovým součtem, protože se mísí pozitivní i negativní pocity.

- Pokud trh a mé portfolio roste -> jsem šťastný, ale na druhou stranu mi ubývají investiční příležitosti do budoucna.

- Pokud trh a mé portfolio padá -> můžu z toho mít špatný pocit, ale zase mám do budoucna více příležitostí pro nákup se slevou.


Pokud jsem dlouhodobý investor krátkodobá změna pro mě přeci nic neznamená, vlastním skvělé společnosti, na které se mohu spolehnout. To, že jsem kvůli neustálému kontrolování trhu a cen přišel o investiční příležitost, by mohlo zamrzet, ale možná mi utekly jiné. Mohl jsem totiž procházet společnosti, které ještě neznám a najít úplně nové příležitosti.


Tip: Věnujte čas analýzám společnost místo sledování denní pohybů cen. Kupujete a objevujete společnosti, ne grafy (tedy pokud nejste trader).


Investice do trendů vs Investice do příjmu


Slavný investor Peter Lynch říkal, že lidé by měli investovat do toho, co znají a co je v jejich okolí. Investoři často přemýšlejí o budoucích trendech. Může to být gaming, těžba bitcoinu, rostlinné alternativy masa, telemedicína a co třeba „stay a home“ akcie. Netflix, Zoom Video, Nvidia, Paypal – všechny tyto produkty a služby člověk daleko více využívá, takže je logické uvažovat i o investici do nich. Určitě to jsou skvělé společnosti s velkým potenciálem růstu, jen si musíte uvědomit, že podobný nápad má a mělo více investorů a ceny už nějaký ten růst zaznamenaly.


U všech společností platíte více než 10x obrat, dokonce mají více než 40x zisk. Mimo Nvidia s výnosem 0,12% jsou navíc bez dividend. Jsou to růstové společnosti, takže dividenda u nich není to hlavní. Cena ale v sobě nese ambiciózní očekávání do budoucna a rostla extrémně oproti výsledkům v posledním roce.


Jsou i jiné společnosti, kterým se velmi daří i v době pandemie a na jejich ceně se to nepromítlo. K tomu nabízí i pěkný dividendový výnos.Růstové akcie jsou určitě velmi zajímavé, jen je těžší mezi nimi najít výhodné nabídky, protože jsou teď velmi populární. Přitom jsou na trhu jiné akcie, které mohou přinést navíc ještě pasivní příjem a za poslední dobu byly přehlíženy.


Tip: Růstové a trendy společnosti mohou mít velká očekávání, stačí se podívat jinde, a ještě si zvýšit pasivní příjem


Hlavní je mít po ruce seznam společností a čekat na tu správnou příležitost. Nemá cenu cokoliv měnit, i když má člověk najednou více času. Čas, který má člověk pro sebe, by měl věnovat svému rozvoji a ne „hot news“ na trhu.


Postupně buduji portfolio a databázi analýz mnoha společností, může Vám pomoci vybudovat vlastní nákupní seznam a zdroj pasivního příjmu -> podívejte se SEM.Comments


bottom of page