top of page

Dividendové pasti aneb není dividenda jako dividenda


Investování do dividendových akcií patří mezi méně rizikové způsoby investic do akcií. To platí hlavně v době recese, kdy pasivní příjem z dividend může pokrýt ztráty na ceně. Přesto i u tohoto typu investování se dá skočit do pastí, zejména pokud se jedná o akcie s vyšším výnosem. Vyšší výnos totiž může představovat různá rizika a dividendové pasti. Právě 3 dividendové pasti nesou zajímavá označení a v tomto blog postu si je popíšeme.


Kráva se krmí svým mlékem

(Cow Feeding Its Own Milk)


Toto je případ společností, kterým se dlouhodobě zhoršují fundamenty (např.: obrat, zisk, zadluženost), a přesto se snaží zuby nehty držet současnou dividendu. Výsledkem je pak, že roste výplatní poměr, společnost má méně volných prostředků na financování byznysu a dále klesá obrat a zisk. Nebo ještě hůře, když se společnost začne kvůli dividendám zadlužovat. Výsledek tohoto příběhu je většinou stejný -> pokles dividend. To by se muselo stát něco mimořádného.


V této souvislosti se v posledním roce velmi skloňuje společnost Exxon Mobil, protože na dividendách vyplácí ročně přes $14 miliard a v loňském roce se dostala kvůli cenám ropy a koronaviru do ztráty. Společnost svou dividendu drží, byť za cenu úsporných opatření a dluhu. V případě Exxonu tou mimořádnou věcí, která může pomoci je cena ropy. U jiných společností se toto řeší akvizicemi nebo rozdělením.


Takovým příkladem je IBM, kde vyrostl výplatní poměr přes 70%, protože se společnost stále držela pravidla růstu dividend, přestože velká část byznysu (systémy a podnikové IT služby) klesala. IBM toto „vyřešila“ akvizicí Red Hat v roce 2018 a v přípravě je rozdělení společnosti, kdy se klesající část byznysu od oddělí od služeb hybridního cloudu a umělé inteligence. IBM si tak elegantně nechá jen rostoucí část byznysu.


Padající nůž

(Falling Knife)


Toto je případ, kdy se na první pohled zdá být dividendový výnos velmi zajímavý, ale je to dáno tím, že dramaticky poklesla cena akcií, protože trh očekává zhoršení zisku společnosti. Pokles zisku pak nevyhnutelně vede k poklesům dividend.


Za příkladem se stačí podívat o rok zpět, např. do segmentu investičních trustů, které pronajímají obchodní centra (mall REITs). Ceny padaly dolů, výnosy letěly vzhůru, ale postupně jedna společnost po druhé ohlašovaly, že přestávají vyplácet dividendy. Mnoho z nich opět začaly, ale s mnohem nižší dividendou na akcii. Dividendový výnos Tanger Factory Outlets byl v dubnu 2020 24%, k výplatám dividend se ale společnost vrátila až v lednu letošního roku a dividenda na akcii je o 50% nižší.


Dalším příkladem posledních let je španělská společnost Telefónica, které za posledních 10 let padá obrat průměrně -5% za rok (zisk na akcii dokonce o -15%) a v letech 2011 a 2017 společnost snížila dividendy. Dnes je dividendový výnos přes 9%, protože cena dále klesá. Od roku 2011 klesla o 80%


Analýzy IBM nebo Telefónica si můžete v projít v databázi analýz, kde je jíž více než 100 společností a přibývají další a další.


Nemá cenu snažit se chytit padající nůž, protože si určiě uřízne kus dividendy a s ní i cenu akcie.


Bláznovo zlato

(Fool´s Gold)


Společnost vyplatí jednorázově velkou dividendu bez úmyslu, aby tato dividenda pokračovala. Může se jednat o změnu v uspořádání společnosti (např. akvizice) nebo jednorázovou dividendu ze silných výsledků v posledním roce. U tohoto příkladu je třeba dát si hlavně pozor na interpretaci finančních ukazatelů, mnohé servery udávají dividendový výnos včetně těchto jednorázových dividend, a potenciální investoři tak mohou mít bláhovou představu o velikosti dividend.


Pro české investory se jako bláznovo zlato mohou také tvářit provozovatelé ropovodů a plynovodů fungující pod uskupením MLP (master limited partnership), které se daní v ČR místo obvyklých 15% (při vyplnění formuláře o dvojím zdanění) hned 40%.


Jak se těmto pastem vyhnout.


1. Projít si dividendovou historii dané společnosti

2. Projít si finanční výkazy a podívat se, jak je dividenda pokryta (zejména výplatní poměr)

3. Nehonit se za vysokými výnosy, investovat do kvalitních společností s historií, a potenciálem růstu

4. Projít si rozvahu – zejména zadlužení a likviditu nebo finanční rating od ratingových agentur (stačí na googlu napsat název společnosti a k tomu slovo rating)


Toto jsou jen 4 základní body,pro poznání stability společnosti je třeba podívat na mnohem více ukazatelů, například na vývoj marží v čase a oproti konkurenci, vývoj ceny akcií, podílu na trhu atd.


Na závěr jeden citát k zamyšlení:


„Není nic takového jako past hodnoty, existují jen investiční chyby."
Mohnish Pabrai

Výnos není všechno a je lepší si koupit kvalitní společnost s nižším výnosem než průměrnou (či dokonce podprůměrnou) s vysokým výnosem. Více také popisuji ve článku Strategie sněhové koule.


Buduji portfolio dividendových akcií, které mi zajišťuje stále rostoucí pasivní příjem, ve svých analýzách mám se na tyto ukazatele a mnohé další dívám –> nechte si poslat ukázku zdarma nebo mi napište a pošlu ukázky. Možná i Vám to pomůže s tvorbou nákupního seznamu.
Kommentare


bottom of page