top of page

Odraz ode dna...

Za poslední dobu zažily akciové trhy velké oživení. V posledním měsíci americké akciové indexy S&P500 a Nasdaq rostly dvouciferně, ostatní velké indexy jako německý DAX nebo americký Dow Jones pak alespoň 5%.


Nasdaq je aktuálně 21% nad nejnižší hodnotou z letošního roku.


A portfolio Sněhové koule atakuje nové maximum 😊
Je čas slavit oživení a odraz ode dna? Máme začít být pozitivní?


Jestli má být investor pozitivní nebo negativní neurčuje vývoj akciových indexů ani jeho vlastního portfolia. Samozřejmě, že v době růstu si investor připadá chytřejší, vidí výsledky a může se uspokojovat, že jeho strategie funguje.


V době růstu, ale funguje každá strategie. Je to krásně vidět, jak poradenské služby jsou opět aktivní v reklamě, že udělali za poslední měsíc ziskové obchody….

Správná strategie musí být připravena na všechno. 16. června jsem napsal článek o disciplíně a pozitivním myšlení. Právě v té době na tom byl akciový trh nejhůře. Kdo to ale mohl vědět, že je to (dost možná...) dno. Dva měsíce jsou pryč nálada je jiná, ale strategie, ta by měla zůstat.


To, že akciové indexy vzrostly a investorům se vrátily virtuální peníze zpět, neznamená, že je situace o 10% lepší. Můžeme začít od cen energií, které zvedají i náklady na byznys, propouštění některých firmy či rozdílné kvartální výsledky. Mnoho věcí se teprve může projevit.


Možná jste zaznamenali článek, že slavný investor Michael Burry, který předpověděl poslední krizi v USA, prodal prakticky veškeré akcie v posledním kvartálu.

Možná víc něco víc než my, i kdyby, tak jeho načasování mohlo být lepší. Asi by mu bylo příjemnější prodávat v červenci, ale tohle ani on neumí odhadnout.


Krátkodobé chování trhu nedává logiku a nikdo ho nedokáže předpovědět. Podívejte na film Sázka na nejistotu – trvalo několik let než se Burryho hypotéza hypoteční krize projevila…


Užijte si tento odraz ode dna, ale nezapomeňte, jak rychle se může situace obrátit a buďte vždy připraveni na to vidět ve svém portfoliu zase červená čísla. Vzpomeňte si, jak bylo okolo poloviny června a co jste v tu dobu zažívali při pohledu na portfolio…

Já jsem si připomněl, že zisk je virtuální a hlavní jsou pro mě dividendy a čím méně budu koukat na trh, tím lépe.


Pokud červená čísla nepřijdou, bude to dobře. A pokud přijdou, bude zase možnost kupovat zajímavé akcie za dobré ceny.


Nejsem o nic chytřejší, než jsem byl před dvěma měsíci. Tedy pokud nepočítám, akcie, které jsem studoval nebo příručku o výrobcích čipů ze vzdělávací sekce


Naopak teď je situace o něco složitější. Vybírat akcie je totiž od července zase o něco těžší, ale pořád je to zábava... 😊


Postupně v databázi přibývají nové aktualizace, dnes třeba dividendový král Johnson & Johnson...

Comments


bottom of page