top of page

Home Depot vs Lowe´s – bitva o nářadí

Aktualizováno: 24. 2. 2021

Home Depot a Lowe´s jsou giganti v oblasti hobbymarketů. Na první pohled mají mnoho společných znaků, a přesto zde můžeme pozorovat zajímavé odlišnosti ve strategii, struktuře zákazníků a velikosti tržeb. Pojďme si projít jejich byznys modely a porovnat několik parametrů.


Datum založení, pole působnosti, počet obchodů:


Obě společnosi fungují jako maloobchodní prodejci a prodávají vše od staveních materiálů až po zahradní potřeby. Lowe´s, starší z obou společností, byla založena roku 1946. Home Depot byl založen o více než 30 let později, roku 1978. Obě společnosti působí především v USA, kde mají drtivou většinu obchodů. Stejně tak obě působí v Kanadě, kde má dokonce Lowe´s více obchodů než Home Depot. Home Depot naopak je i v Mexiku, kde dříve společnost Lowe´s operovala také, ale postupně mezi lety 2018-2020 tuto zemi opustila. Celkově má Home Depot o 318 více obchodů, tj. o 16%.


Obě společnosti mají podobnou velikost obchodů, a prakticky stejný počet produktů v obchodě, okolo 35 000. Stejně tak do obou obchodů chodí v zásadě 2 typy zákazníků: běžní nakupující a domácí kutilové (DIY = Do it yourself) a profesionálové a firmy (DIFM = Do it for me). Právě zde se společnosti liší v tom, jakou mají strukturu zákazníků. Home Depot má mnohem větší podíl profesionálních klientů (40%) oproti Lowe´s (25%). Stejně tak je Home Depot dále v oblasti online prodejů, tedy eCommerce. V poslední kvartále byl podíl obratu eCommerce u Home Depot téměř 2x vyšší než u Lowe´s (13% vs 7%). Online myslíme nejen objednávku s dovozem, ale i objednání na internetu a následné vyzvednutí v obchodě nebo drive-thru, boxu a dalších možnostech. Mimochodem způsob vyzvednutí na obchodě je u Home Depot stále nejčastější (60% objednávek).

Obrat, marže a růst


Home Depot má vyšší obrat i marže než Lowe´s, obrat Home Depot je vyšší dokonce téměř o 50%. Pokud si přepočteme obrat na 1 obchod vychází to následovně:

Home Depot: obrat $54 milionů na obchod

Lowe´s $42 millionů na obchod


Home Depot má téměř o 30% větší obrat na obchod, a to je pořádný rozdíl! Přestože mají obě společnosti podobnou velikost obchodů i počet položek, dokáže Home Depot ze svých obchodů dostat daleko větší obrat. Je to hlavně tím, že profesionální klienti dělají mnohem větší nákupy než domácí kutilové. Obě společnosti také během posledních 10 let zaznamenaly více než dvouciferný růst obratu i zisku na akcii. Průměrná roční míra růstu zisku na akcii: Home Depot +21%, Lowe´s: +15%.

Dividendový výnos a historie dividend


Lowe´s je dividendový král, který vyplácí dividendy delší dobu, než je Home Depot vůbec na světě. Na druhou stranu má menší výnos, který však zase kompenzuje nižší výplatní poměr. To znamená, že by dividendy Lowe´s mohli růst do budoucna rychleji. I když je třeba říct, že za posledních 5 let měly obě společnosti průměrný růst dividend okolo 20%, což je parádní číslo!


Strategie růstu


Obě společnosti investují hodně do logistiky a zvládnutí online prodejů. Lowe´s si chce ukousnout větší koláč trhu profesionálních klientů, takže má i speciální webové stránky LOWE´S 4 PROS a postupně nabízí další služby. Zatímco Home Depot si je vědom své síly v tomto segmentu a postupně vylepšuje služby jako program Xtra nebo zvyšuje (i díky akvizicím) počet položek profesionálního nářadí. Obě společnosti také posilují počet a kvalifikaci odborných asistentů v obchodech. Oproti Home Depot se chce Lowe´s ještě více zaměřit na zvýšení počtu prodejen, a to především v Kanadě.


Shrnutí


Lowe´s i Home Depot jsou jasnými vládci na poli hobbymarketů v USA, za poslední roky se oběma společnostem velmi daří a tempo růstu jejich dividend bylo prakticky stejné (a mimochodem skvělé 😊). Hlavním rozdílem je velikost, podíl profesionálních klientů a oblast eCommerce, kde Home Depot jasně vede. Stejně tak má i vyšší dividendový výnos. A právě díky všem výše uvedeným výhodám mám Home Depot raději a burza ostatně také.


Každopádně se sluší napsat, že obě společnosti jsou pro dividendového investora rozhodně velmi zajímavé. Podstatné je, jaká je férová cena a jestli se prodávají "se slevou."


Právě analýzy Home Depot a Lowe´s a dalších více než 80-ti společností včetně férových cen a dalších bodů (např. rizika) můžete najít v databázi pro členy.


Pro bližší popis a mé osobní portfolio klikněte ZDE.


A databáze stále roste! :-)

Comments


bottom of page