top of page

7 tipů jak omezit chyby

Aktualizováno: 20. 11. 2022

Stejně jako v běžném životě i v investování platí, že chybami se člověk učí. I ti nejznámější a nejúspěšnější investoři se mnohokrát zmýlili:


Warren Buffett proslavil a kompletně překopal společnost Berkshire Hathaway. V době, kdy Berkshire převzal to byla téměř bezcenná textilní společnost, jejíž podnikání upadalo. A jeho seznam by mohl pokračovat. Další zajímavé příklady můžete v tomto článku.


Bill Ackman přišel o cca $760 milionů díky svému shortu (sázce na pokles ceny akcií) Herbalife. O celé kauze byl natočen i dokument Betting on Zero. Je to možná nejznámější kauza, ale měl i větší přešlapy jako ztráta $3 miliardy při investici do farmaceutické společnosti Valeant.


A chyby dělají i ti nejznámější vizionáři:


Jeff Bezos vybudoval z Amazonu jednu z největších společností světa. Amazon rostl díky inovacím a snaze učit se z vlastních chyb. Takový přístup vedl k mnoha úspěchům -> ať už je to celá divize Amazon Web Service (AWS), systém marketplace a mnoho dalších inovací jako čtečka Kindle nebo hlasový asistent Alexa. Během cesty, ale nastaly i problémy jako expanze do Číny, která narazila na Alibabu. Projekt mobilního telefonu Fire Phone na trhu v podstatě vyhořel.


Aktuálně nejvíc prostoru v médiích zaujímá projekt Metaverse od Marka Zuckerberga, který spolykal miliardy dolarů a vedl až ke změně jména celé společnosti. Nedávno ale Mark přiznal, že do projektu investoval až příliš a začal propouštět...


Chybám se nikdo nevyhneme a je to dobře, protože právě to z nás dělá lepší lidi. Během svých investičních začátků jsem si také musel projít několika přešlapy, než jsem našel tu správnou strategii. Trvalo to 2 roky. I když jsem tehdy prodělal, byla to zkušenost k nezaplacení. Dnes se totiž na investování dívám úplně jinak.


A přesto i teď mám v portfoliu společnosti, které mohu považovat za své chyby jako 3M nebo AT&T, které ani po mnoha letech v portfoliu nejsou v zelených číslech. Nečekám, že každý nákup vyjde na 100%, ale podle toho se snažím řídit pravidly, jak chyby omezit.


1) Diverzifikace

Diverzifikace je velmi specifické téma, na které panují rozdílné názory. Mnoho velkých investorů jako Warren Buffett se přiklání k menší diverzifikaci (20-30 akcií maximálně), protože při vyšší diverzifikaci se výsledky daného portfolia blíží k výkonu indexů, tedy „průměru“ celého trhu. Jsou ale i slavní investoři s daleko větší diverzifikací jako Joel Greenblatt nebo Benjamin Graham. Každý má svou specifickou strategii a podle ní pak přistupuje k diverzifikaci.


Pro mě osobně je diverzifikace klíčová. Vzhledem tomu, že preferuji dividendy, tak s každou novou společností mám nový zdroj příjmu. Navíc v případě poklesu dividendy či ceny akcii dané společnost se nic zásadního s portfoliem nestane. Nemusím také detailně studovat společnosti každý kvartál, ale tak jednou za půl roku až rok se podívám více do detailu. Jinak stačí jen hlavní zprávy. Ono také co by se u společností jako Coca Cola mohlo dít tak zásadního...


2) Dokázat uznat chybu a nezvětšovat jí

V posledních letech při prudkém růstu trhu se při každém menším poklesu skloňoval termín „buy the dip“ neboli nakoupit, když to padá, protože zítra už to zase může růst. Hlavně rychle! Pokud tak investor koupí společnost a cena akcií spadne o 10% a více procent, může to být další příležitost nakupovat ve slevě. Jsem rád, když mohu kvalitní společnosti přikoupit za lepší cenu, ale musí jít opravdu o kvalitu a nesmí se u společnosti nic zásadního změnit.


Výše zmíněná společnost 3M je dividendový král a velmi známá společnost, takže by se mi nabízelo přikoupit. Dnes však společností hýbou opravdu rozsáhlé soudní spory, a to není ten investiční příběh, který jsem kupoval. Už tehdy tu existovalo riziko stížnosti a soudních procesů u této společnosti, ale říkal jsem si, že šance koupit takovou společnost se zajímavým výnosem tu jen tak nebude. Dnes to vidím jako chybu, kterou nechci ale nijak zvětšovat. Raději budu investovat jinam. Zároveň ale nemusím prodávat, protože mám nadále dividendy…


Poznat vlastní chybu ale nebývá snadné.


3) Dividendy

Právě dividendy jsou taková kompenzace, když se daná investice nevyvíjí dobře. Mnohokrát mě i přesvědčily, abych si danou investici nechal. Na začátku pandemie covidu se ceny akcií ropných společností propadaly ke dnu, ale říkal jsem si, že si Exxon Mobil nechám, dokud bude vyplácet dividendy. Dříve nebo později se mi investice alespoň vrátí. Dnes naopak patří Exxon mezi mé top společnosti. Neměl jsem tehdy odvahu přikoupit, ale díky dividendám jsem jen pohodlně čekal. Takové akcie Facebooku (Meta Platforms) či jiných růstových společností bych asi držet nedokázal a už bych měl dávno prodáno. A přitom není nikde psáno, že se Meta za pár let nemůže podívat zase nahoru…Ale to je čistě moje osobní chování a postoj k riziku.


4) Snížit riziko dané investice

U každé investice se musí člověk podívat na možná rizika a podle nich volit velikost dané pozice. Pokud je společnost příliš riziková tak vůbec zvážit, zda má cenu do ní investovat. Nebo investovat jen menší částku. Na trhu je mnoho společností s vysokými dividendami, ale mohou do být dividendové pasti. Vyšší výnos znamená většinou vyšší riziko a také větší prostor pro chybu.


Právě proto do všech analýz dávám možná rizika dané investice.


5) Velikost pozice společnosti/segmentu

Na portfolio se dívám i z pohledu zastoupení jednotlivých segmentů a snažím se, aby ty "jistější" segmenty jako zdravotnictví nebo základní spotřební zboží byly největší. Díky tomu se portfolio drží i v těžších časech. Pokud už jdu do rizikovější investice, nakupuji postupně a dívám se na zastoupení společnosti v celém portfoliu.


6) Jsou to moje vlastní chyby

Dnes je populární kopírovat nákupy/prodeje slavných investorů, influencerů a dalších. Sám jsem si tím prošel a zkoušel jsem například kopírovat nákupy slavných investorů. Zejména jsem se díval na společnosti, které po jejich nákupu klesly. Říkal jsem si, že bych je mohl mít za lepší cenu než oni. Ve finále to ale byla chyba, protože jsem nevěnoval dostatek času na prostudování dané společnosti a pochopení jejího byznys modelu. Jako varování vidím například popularitu společnosti Palantir, kde mi ještě nikdo nedokázal dostatečně vysvětlit, co ta společnost dělá a čím je unikátní, když ani nemá zisk…


Určitě je dobré se od ostatních inspirovat (o tom v podstatě je i Sněhová koule), ale následné pochopení dané investice a investiční rozhodnutí musí být mé vlastní.


Nikdy nesmím připustit, abych investoval do něčeho, jenom protože to vlastní někdo jiný. Nebudu kopíroval chybu někoho jiného, místo toho abych se poučil ze své vlastní.

7) Minimum prodejů

Mnoho obchodníků zkouší časovat trh – nakoupit levně a draze prodat (a ideálně pozdě platit faktury 😊). Ve finále se ale nejvíce prodejů od běžných (retailových) investorů děje v době poklesu trhu. Přílišným obchodováním a snahou časovat trh pak většina investorů přichází o ty dny, které jsou pak extra zelené a všechno roste. Což se i v době současného medvědího trhu potvrdilo.


Pokud máte ještě nějaké další zkušenosti či postřehy, jak minimalizovat riziko a chyby, napište mi (honza@snehovakoule.com) nebo se zdarma přidejte na náš Discord.


Přeji ať se daří!


Honza

Comments


bottom of page