top of page

Zpátky na začátek a držet se strategie

V tomto blog postu krátce shrnu poslední týden, mé myšlenky a kam se ubírá má pozornost a čas.


Po velmi těžkém roce 2022 to na začátku letošního roku vypadalo na trzích velmi pozitivně. Mnoho indexů bylo až ve dvouciferném růstu, a přestože trh byl ještě daleko (14-15%) od svého maxima, vypadalo to, že už nejhorší máme za sebou.Poslední dny, ale opět potvrdily, že se situace může velmi rychle změnit. Máme za sebou nejhorší týden od začátku roku a některé segmenty (například regionální banky) dokonce nejhorší od března 2020. Událostí bylo více, ale tou největší je bezpochyby pád banky Silicon Valley Bank a hlavně jeho rychlost. Vzhledem k tomu, že šlo o opravdu velkou událost, ještě během pátku o ní vyšla řada článků – jako například tento v češtině. Další detaily určitě ještě budou postupně přicházet a možná se jednou za pár let dočkáme dokumentu. Jako tomu bylo například u kauzy Gamestop od Neflixu – odkaz zde.


A když už jsme u těch dokumentů, O pádu Silicon Valley Bank se mimochodem referuje jako o největšímu kolapsu banky od finanční krize 2008 a Netflix vydal aktuálně nový dokument na téma Bernie Madoff, pro kterého byl rok 2008 kritickým -> odkaz zde.


Události posledních dní způsobily, že americké indexy oslabily. Od začátku roku si ale nevedou špatně. S&P je +1%, Nasdaq stále solidních +7%.


Stejně jako index Nasdaq i mé portfolio se dostalo na začátek roku. Nezní to nijak moc lákavě, ale při pohledu na dlouhodobý graf nejde o nic zásadního.Portfolio Snehová koule - pohled přes dividend.watch


Na jednu stranu mě těšilo mít větší virtuální zisky, na druhou stranu bylo těžší vybírat akcie pro nákup. Vždy jsou s tím spojené protichůdné emoce. Když jsem na začátku týdne udělal z Toronto-Domion bank jednu ze svých největších pozic, nečekal jsem, že už za týden bude cena o mnoho lepší.


Krátkodobě se může stát cokoliv a i na tyto situace musí být člověk připraven. Investice bez rizika neexistují. Jak roste velikost portfolia jsou i tyto výkyvy větší. Když jsem začínal, denní pohyb o $100 a více dolarů byl pro mě velký. Dnes jsou denní pohyby v řádech tisiců a čistě pohledem posledního týdne (nebo třeba března 2020) to by to nebyl úplně příjemný pohled. Ale tak je to jen virtuální zisk.


Znamená to, ale že teď budu víc nakupovat?


Rozhodně ne.


Strategii mám pořád stejnou a kupuji v přesně dané dny. Od roku 2020 je to 2x za měsíc a toho se budu dál držet. Možná, že až budu nakupovat znovu, trh bude na tom lépe a tyto „slevy“ propásnu, ale také to může být úplně naopak…Kdo ví?


Podstatné je si situaci a rozhodování ulehčit, mít jasnou strategii a proces, a tak maximálně omezit emoce.


Věřím, že to půjde nahoru nebo dolů?


Nevím, pro víru se chodí do kostela, ne na akciové trhy 😊 Co vím určitě, že bude mnoho společností zvedat dividendy jako třeba minulý týden Qualcomm o 7% nebo Dick´s Sporting Goods o závratných 105%! To jsou ty zprávy, které čtu a zajímám se o ně daleko více než o Silicon Valley Bank.


Novinky na trhu vnímám, jsou pro mě zajímavé, poučné, ale tím to končí. Daleko více času věnuji jednotlivým společnostem a aktualizaci databáze. Mimochodem za březen již bylo aktualizováno 29 společností a poprvé se mi povedlo aktualizovat všechny společnosti z databáze, které ohlásily výsledky minulý týden:


  • Adidas

  • AFC Gamma

  • Continental

  • Dick´s Sporting Goods

  • Deutsche Post

  • Henkel

  • Legal & General

  • Lindt & Sprüngli

  • Shoprite Holding

  • Weyco Group

+ mnoho dalších aktualizací
Pořád mám dost restů, ale toto zatím považuji za můj nejlepší počin od začátku roku. Čtení výsledků o společnostech a komentářů jejich managementu mi pomáhá se dál rozvíjet a zároveň se snažím pracovat více na plánu kdy a co aktualizovat již dopředu. Mám před sebou ještě hodně práce, ale za tento dílčí posun jsem rád, protože hlavně u evropských společností bylo pro mě těžší udržet si přehled.


Ve finále víc než investování peněz musím řešit, kam investuji čas, protože to je nejcennější aktivum a máme ho všichni stejně. Trvalo mi 2 roky se naučit a připravit tu správnou investiční strategii, která mi vyhovuje. A teď když jí mám v ní stačí „jen“ pokračovat a užívat si cestu a také každou příchozí dividendu.


Hodně štěstí a disciplíny při investování

Comments


bottom of page