top of page

Novinky týdne 38/2021

Každý týden sleduji zajímavé zprávy, novinky a dividendové nárůsty a také aktualizace naší databáze.


V tomto blog postu můžete najít odkazy na pár vybraných článků a také se podívat, které společnosti minulý týden zvedly dividendy.


Pokud chcete tyto informace a další články z blogu dostávat pravidelně do emailu, stačí se registrovat na stránkách, k registraci dostanete ukázku newsletteru a analýzu zdarma!


Zajímavé články a novinky

Minulý týden jsem zde sdílel link o problémech čínského developera China Evergrande, od té doby se vyrojila řada článků s různými názory ať už že jde o nové "Lehman Brothers" (investiční banku, jejích pád byl jednou z příčin krize 2008/9) až po články, že se v podstatě nic neděje. Je patrné, že názory se různí a nikdo neví, co se přesně stane. Právě proto by investor neměl trávit svůj čas spekulováním, co se stane nebo může stát, ale měl by se držet své strategie. Ta by totiž měla fungovat za každé situace.


V mém případě je to strategie sněhové koule.


Nike výsledky a další problémy s dodavatelským řetězcem

LINK (CZ)


Nike představilo skvělé výsledky za poslední kvartál, společnost je na tom lépe než před pandemií a klíčové ukazatele rostly dvouciferně proti minulému roku. Ovšem stejně jako jiné firmy čelí problémům s dodavatelským řetězcem a Nike tak snížila výhled. Slovo "supply" padlo na konferenčním hovoru celkem 29x, akcie Nike jsou za poslední měsíc jsou -11%.


ConocoPhillips bude druhý největší producent ropy v USA

LINK (CZ)


Společnost kupuje od Royal Dutsch Shell aktiva v Permské pánvi, stane se tak dvojkou v produkci za Exxon Mobilem. Mimochodem ConocoPhillips také minulý týden zvedlo dividendu (viz. níže). Každopádně nemá takovou dividendovou historii jako Exxon Mobil nebo Chevron, protože v roce 2016 firma dividendy snížila.


Pro inspiraci - 10 invesičních výroků od slavných investorů - Buffett, Bezos a další


Tohle by se mělo tesat do kamene :-) vybral jsem 3 výroky a nechám v originále, každopádně všechny jsou skvělé.


“There are two kinds of investors, be they large or small: those who don’t know where the market is headed, and those who don’t know what they don’t know. Then again, there is actually a third type of investor — the investment professional, who indeed knows that he or she doesn’t know, but whose livelihood depends on appearing to know.” W.J. Bernstein


“Calling someone who trades actively in the market an investor is like calling someone who repeatedly engages in one-night stands a romantic.” W.Buffett


“October: This is one of the peculiarly dangerous months to speculate in stocks. The others are July, January, September, April, November, May, March, June, December, August and February.” M.Twain


General Mills výsledky


General Mills se díky pandemii vrátil k růstu dividend a pokračuje v silných výsledcích, kdy jako jedna z mála firem v odvětví ponechala odhad růstu tržeb i zisku, které jsou na tom i nadále výrazně lépe než před pandemií.
Výrok týdne

„Krize Evergrande a v čínském realitním sektoru byla katalyzátorem pro výprodej akcií, o kterém většina lidí mluvila. Po pravdě řečeno na trhu je více rizik než jen čínský realitní sektor. Přicházejí otázky zda lze aktuální ocenění společností stále odůvodnit. Pamatujte si, že 68% respondentů mého průzkumu z minulého týdne si myslelo, že na akciových trzích bude do konce roku alespoň 5% korekce. Takže toto je v centru pozornosti lidí, i když katalyzátor nemusí být jasný."

Jim Reid, analytik Deutche Bank


Kromě toho, že současné ocenění akcií je na nejvyšší úrovně od internetové bubliny z roku 2000, je tu ještě mnoho dalších rizik jako rostoucí zadlužení nebo zvyšování úrokových sazeb. Na trhu je také mnoho spekulantů a vytištěných peněž. Může to spadnout, ale stejně tak zůstat na svém, ale i ještě dál růst...Na druhou stranu jak jsem psal výše nebo i v posledním blog postu zaměřeném na dlouhodobý pohled -> to opravdu nemá cenu řešit a daleko lepší je dívat se na to, jak firmy zvyšují dividendy.


Ještě připomínám, že přesný výraz definice korekce je pokles o více než 10%.


Zajímavé dividendové nárůsty:


- Accenture (ACN) +10%

- ConocoPhillips (COP) +7%

- Cracker Barrel (CBRL) +30% (dividendy se vrací na úroveň před pandemií)

- Ingredion (INGR) +2%

- Lockheed Martin (LMT) +8%

- McDonald's (MCD) +7%
Databáze analýz -> 190 reportů


Jako 190. přibyl dividendový aristokrat Abbott Labs, také je aktualizovaný report společnosti Main Street Capital, která vyplácí vysoké měsíční dividendy.

Comments


bottom of page