top of page

Další dividendový král v problémech? Genuine Parts a poslední výsledky.

Obrázek autora: Jan KolínJan Kolín

Poslední dny opravdu není nouze o zajímavé zprávy. Začíná výsledková sezona, trhem hýbou zprávy jako nález bakterie E.Coli v McDonald´s (MCD), právní spory společnosti Qualcomm (QCOM) nebo ztráta Boeingu (BA) $6 miliard, který řeší problémy se stávkujícími odbory. Od novinek tu ale jsou jiné servery a jako vždy se těch hlavních dotknu v newsletteru.


Dnes to bude o něco složitější a detailnější, protože jdeme do detailů výsledků společnosti. A tento článek může sloužit i jako návod, jak se na výsledky dívat a jaké zdroje použít.


Výsledková sezona je teprve na samém začátku, ale už přišlo několik větších reakcí na výsledky, z nichž mě nejvíce zaujala společnost Genuine Parts Company (GPC). Tuto společnost jsem poprvé nakupoval během covidu a od té doby párkrát po malých částech přikoupil. Naposledy právě těsně před kvartálními výsledky, což vždy může dopadnout jakkoliv, a proto jsem zvolil opravdu jen malé navýšení. A opět se ukázalo, že je lepší před výsledky radši nekupovat vůbec nic. Po oznámení výsledků za třetí kvartál totiž akcie tohoto dividendového krále klesly o 20%!


Reakce na kvartální výsledky bývají často přehnané, ale na to si už musí udělat názor každý sám. V tomto článku jsem se rozhodl tyto výsledky rozebrat a pokusit se více pochopit současnou situaci a také kroky relativně nového managementu, který z pozice CEO od června vede William P. Stengel. Na druhou stranu pan Stengel působí ve společnosti od roku 2019 a naposledy byl COO (Chief Operating Officer), takže opravdu nešlo o žádnou výraznou změnu.


Výsledky poslední doby


Po roce 2020 měla společnost velmi silné roky 2021 (obrat +14%) a 2022 (obrat +17%, zisk na akcii +33%). V roce 2023 však přišlo zpomalení, kdy rostl obrat jen +5,5%, ale tak doručila společnost růst zisku na akcii +12%.


Od konce roku 2023 se ale růst obratu úplně zastavil a růsty posledních kvartálů jsou okolo 1%. Management toto vysvětluje obtížným ekonomickým prostředím, zejména v diviz průmyslových součástek, která tvoří 38% obratu a má téměř 2x vyšší marže než divize automobilových součástek.


Samozřejmě Genuine Parts Company je společnost závislá na ekonomickém cyklu, takže s určitým kolísáním výsledků je třeba počítat. Už po výsledcích druhého kvartálu roku 2024 došlo ke snížení odhadu zisku, ale třetí kvartál byl však v tomto ohledu mnohem horší. Pojďme si tedy výsledky rozebrat více do detailu.


Co přinesl poslední kvartál


Z pohledu obratu to bylo dokonce lepší než předchozí kvartály. Růst obratu o 3% byl nejvyšší za poslední rok a půl. Rostly i hrubé marže, takže i z tohoto pohledu vše naprosto v pořádku. Najednou ale vidíme na obrázku vpravo nahoře, že upravený zisk na akcii klesá -24% (a účetní ještě více -35%). To už není úplně dobrá zpráva.


Zdroj: prezentace pro investory


Hlavním problémem pak bylo, že management snížil výhled jak upraveného, tak účetního zisku na akcii pro celý rok 2024. Když zůstaneme u toho upraveného, tak je to změna z růstu 0-2% na pokles o -14% až -12%. A to se pak nemůže nikdo divit, že cena akcií letí prudce dolů. Hodnota společnost při takovém propadu zisku se prostě musí změnit.

Zdroj: prezentace pro investory


Při pohledu na jednotlivé divize, vidíme, že automobilové součástky rostly +5%, ale průmyslová divize klesla -2%. Jak už jsem psal výše průmyslová divize má 2x lepší marže, takže už tento mix výsledků jednotlivých divizí může mít dopad na horší ziskovost.


Jenže on klesl zisk v obou divizích dost výrazně: automobilová -19%, průmyslová -9%! Takže není to jen mixem divizí, problém je jinde.


Částečnou odpověď nám dá tzv. bridge = graf, který ukazuje dopady a důvody poklesu zisku na akcii. Vidíme zde i dopad hurikánu, ale to je spíše menší a (doufejme) jednorázová záležitost. Daleko více tvoří položky:

  • IT, D&A, Interest Cost – tedy vyšší náklady informační technologie, odpisy, amortizace a nákladové úroky

  • Sales deleverage & SG&A inflation – toto zjednoduším tak, že růst nákladů je vyšší než růst obratu (sales deleverage) a rostou zejména náklady administrativní (nevýrobní náklady) jako platy, reklama, nájem atd.


Zdroj: prezentace pro investory


Tady už máme možné vysvětlení toho, co se děje. Společnosti rostou náklady ať již na platy zaměstnanců, tak i na splácení dluhu (vyšší úrokové sazby i růst celkového zadlužení). Společnost také často dělá akvizice, takže zde mohou být i zvýšené náklady například na integraci společností v podobě investic do informačních technologií.


Částečné vysvětlení máme a teď mě zajímá, co s tím dál. Podobné výše zmíněné náklady přece tak najednou nenarostou, aby to management muselo překvapit, a tak výrazně snížit své odhady. Byl to špatný odhad nebo se děje něco jiného? A jak jsou na tom dividendy?


Genuine Parts Company je dividendový král s jednou z nejdelších sérií růstu ze všech korporací – 68 let. Dividenda rostla během mnoha krizí i různých politických situací, z tohoto pohledu by se nemusel člověk ničeho obávat. Na druhou stranu se nedá jen žít z minulosti a poslední dobou mnoho podobných dividendových králů snížilo z různých důvodů své dividendy jako například 3M (MMM) nebo VF Corp (VFC). I když vezmu účetní zisk, tak pokrytí dividend (výplatní poměr) je přibližně 60%. Při použití upraveného zisku je to dokonce 49%. Dividendy se tak zdají být dobře pokryty. Zatím.


CEO společnosti si je dividendové historie moc dobře vědom a hned na úvod konferenčního hovoru použil větu, kterou jasně zdůraznil, že dividendy jsou základ.

"we're committed to growing our long-standing dividend"

Hlavně investory uklidnit, určitě tato slova pomohou, ale CEO společností jako 3M nebo VF Corp nemluvili jinak a jak se výsledky zhoršovaly, nezbylo pak už nic jiného než sáhnout na „Svatý grál“ v podobě snížení dividend.


Poďme dál po tom, co CEO řekl. Několikrát použil slovo anticipated, tedy očekávané. A z toho už lze vytušit, co se stalo. Přiznává, že se plánoval růst odpisů a úrokových sazeb, ale také očekával, že budou lepší výsledky v Evropě a průmyslová divize bude mít stabilní obrat. Jinými slovy ano o některých nákladech jsme věděli, ale čekali jsme, že obrat poroste rychleji a bude nám to kompenzovat.


Přepis konferečního hovoru s akcionáři GPC, Q3 2024


Pak už jen CEO pokračuje ve vychvalování síly a historie společnost nebo dává detail k výsledkům po regionech. Ne všechny náklady jsou zde ale objasněny, takže pokračuji ve čtení, co řekne o nákladech finanční ředitel (CFO).


A v jeho projevu se objevují slova jako akvizice, náklady na IT či plánované investice do technologií nebo také, že vyšší administrativní náklady s akvizicemi postupně času odezní.

 

Přepis konferečního hovoru s akcionáři GPC, Q3 2024


Dále pak zmiňuje, že snížení zisku na akcii $0,25 kvůli nákladům na IT bylo plánované. U inflace mezd či nájmu ale slovo plánované nepoužil. A tady se ani nedá čekat, že by tyto náklady v průběhu času odešly. Ještě jsem si prošel otázky od analytiků a odpovědi managementu a nic výraznějšího zde nebylo. Jedna otázka směřovala, jestli jsou zvýšené náklady dané i kapitálovými výdaji nebo jde o náklady z akvizic a zde management, řekl, že plán kapitálových výdajů zůstává stejný.


Přepis konferečního hovoru s akcionáři GPC, Q3 2024


Co lze tedy z těchto informací vyčíst a jaké jsou hlavní důvody poklesu plánu upraveného zisku na akcii z $9,4 na $8,1, tedy o $1,3?


Management částečně očekával vyšší náklady, ale také čekal, že se zlepší prodeje. A spletl se v obou odhadech! Podle výsledků třetího kvartálu tak i snížil odhad pro čtvrtý kvartál. Máme tu náklady za $0,25 ve třetím kvartálu kvůli investicím do IT, odpisům, které by do určité míry měly být jednorázové. Minimálně investice do IT ano, odpisy se pravděpodobně potáhnou déle. Naopak náklady na platy či nájem zůstanou. Ve třetím kvartálu tvořily $0,38, takže dejme tomu, že to tvoří $0,76 z celkového poklesu o $1,3. A zbytek pak tvoří dopad hurikánu či výpadku Crowd Strike, který postihl většinu světa. Z celkového poklesu jsou tak 30-40% jednorázové věci, které management chtěl pokrýt lepšími prodeji, zbytek je pak inflace nákladů, které managment pravděpodobně podcenil.


Kam dál?


Klíčové je z toho vzít si ponaučení, že výsledky nelze jakkoliv předpovídat a je třeba se připravit, že pokud se akcie koupí před vydáním výsledků, může pak cena akcií hodně kolísat. Výsledky společnosti a popravdě ani schopnost managementu plánovat náklady rozhodně nepotěšily a to nejen mne, ale i například známý investiční fond Harris Oakman, který GPC ve třetím kvartálu nakupoval -> více zde.


Možná se jedná o přehnanou reakci, protože cena akcií klesla více než snížení odhadu zisku na akcii a navíc je zde přibližně třetina událostí jednorázová, takže by se zisk měl postupem času zlepšovat. Dividendy jsou stále dobře pokryty a management se jasně vyjádřil, že jejich růst je prioritou. Dividendový výnos je nad 3%, tedy daleko lepší než dlouhodobý průměr, z tohoto pohledu to může vypadat lákavě. Druhý den po výsledcích také akcie posílily o 3% zatímco většina akcií klesala.


Na druhou stranu si kladu otázky nad schopnostmi managementu a mojí důvěru v něj. V mé individuální situaci tvoří GPC jen malou část portfolia (1-2%), takže není problém navyšovat, ale zase z toho nechci dělat stavební kámen portfolia. Zvlášť když se nové vedení hledá. Jsem zvědav na další kvartály, co předvedou a jak přesné budou jejich odhady.


Jako vždy říkám, tady už se musí rozhodnout každý sám. Já osobně nikam nespěchám a naopak pokud budou mnohé akcie na trhu klesat jako poslední dny, možná se otevřou lepší příležitosti pro nákup jiných, aktuálně daleko lépe řízených společností než GPC.


Bylo to trochu náročnější s mnoha anglickými a účetními výrazy než běžné blog posty, ale doufám, že to pro vás bylo užitečné.


A pokud jste se dočetli až sem, budu rád za zpětnou vazbu na emailu nebo Discordu, kde jsme tuto společnost také diskutovali.


Mějte se hezky a ať se daří!



 


 


 

Comentários


© 2021-2025 Sněhová koule

Obsah těchto webových stránek, newsletterů má pouze informativní a vzdělávací charakter. Jedná se o mé vlastní analýzy, názory, predikce a výpočty, které se nemusí v budoucnu stát. Vycházím z veřejně dostupných zdrojů, ale nenesu odpovědnost za jejich přesnost a spolehlivost. Než začnete investovat své peníze nebo potřebujete jakoukoliv finanční a investiční radu, poraďte se s příslušným odborníkem. Vice na odkazu podmínky webu.

bottom of page